Veesõidukid

skuutrijuhi luba

wet
17:05 21.06.2004
Teatavasti on vaja skuutriga sõitmiseks vastavat luba, kuid kas väikelaevajuhi loast piisab (kuni 12meetrit) või on vaja spetsiaalset skuutri juhi luba. Kui on vaja siis kust selle saab ja palju maksab. Tänan ette info eest!
Kipper
21:01 21.06.2004
Seda sõiduriista nimetatakse siiski "jeti"-ks.
Jah, piisab väikelaevajuhi loast.

Seda reguleerib määrus "Jeti ohutu kasutamise ja jetijuhi ettevalmistamise nõuded".

Sealt täpsemalt § 8 lõige 3: "Jetijuhi tunnistusena kehtib ka mis tahes kategooria väikelaevajuhi tunnistus".
asjast
19:38 23.06.2004
Jällegi on kuskil keegi tark kes otsustab millega sõita võib ja millega ei .Tähendab rentida sellist asja seadust rikkumata siis ei saa,kuna luba ei ole.Mõttetu kui iga asja jaoks peab olema luba,et umbes nagu jalgratta- ja mootorsae luba või muruniiduki ja trimmeri luba.Nõme.
Siiski võiks võtta kasutusele sõna "skuuter" või "veeskuuter","jett" või "jetitamine" kõlab kuidagi väärakalt.Sama on sele"ATV"-ga.Lihtsalt ettepanek,et mitte kasutada ja rookida välja kõntsa meie emakeelest.
meremees
20:36 06.11.2004
Aga mis siin nõmedat on. Keegi ei üüri keset Vabaduse väljakut sportautosid, et rahvas nendega ümber Vanalinna ralli võiks ajada. Pealegi peaks ka Jetig sõitma teadma mõningaid elementaarseid asju, mis tema enda hallollus võibolla välja ei suuda mõelda.
mikk
02:06 03.12.2004
praeguse seadusega sobib skuutriga sõitmiseks väikse kapteni paberid (jätame ilmastiku olud eemale)kui eksamit tegema minna või mis dokumendid ning teadmisi on vaja,ning kus on võimalik eksamit teha? ning palju maksab?
Shadows
12:06 21.12.2004
sdf
12:30 07.03.2005
neid lube peaks lausa rohkem kontrollima. olen ise sukelduja ja üks oleks äärepealt mul pea otsast ära sõitnud. nii kuradi kaldas oli teine. vaevalt, et vend ise mind nägigi. läks nagu sabaga täht.
kapten
17:35 08.03.2005
to:sdf.Järgmine kord mine D-terminali sukelduma,seal märksa parem.:)
NB! Varsti ei või ****le ka minna ilma spets loata....?:)
sdf
11:21 09.03.2005
eputada võid ka normaalselt sõites. kui kiiruskatseid tahad teha koli kurat sügavale st piisavalt kaugele kaldast
kapten
12:11 09.03.2005
Mida sa ulbid seal siis ??? Tavaliselt on sõitjatel kujunenud kohad kus sõidetakse!See peaks olema teada.Mina ise küll ei julgeks akvalangi balooniga skuutrite vahel ulpida, see ju ilm selge surm!
S8
12:18 09.03.2005
Milleks neid lube vaja on Sul?! Lihtsalt sõidad ja ongi kõik. Kes neid lube Sult küsima tuleb ja mismoodi Sind kinni püüda üldse veel peal? Mõttetu teema üldse ju. Ise 5a juba lubadeta igal pool Eestis sõitnud, siiani pole keegi lube küsind. Vahel inimesed ikka on ohkinud, et mis lärmi tekitad, jms. Need aga olen lihtsalt pimedasse ja sooja kohta saatnud ja rahu maapeal.
skut
12:35 09.03.2005
IRW! JETI-MENT?...HIHIii
sdf
13:33 09.03.2005
ei olnud balloonidega ja sõideti siseveekogul, kus on keelatud sõita. ja kurat kui kogematu ****** sõidab rannas päevitava või supleva rahva sekka, siis ehk hakkad isegi mõtlema. ka sukeldumiseks on luba vaja. kogematuna uputan ainult ennast aga jetiga sean ohtu ka teised. hakake aga traktoristi lube ka niisama jagama neile kas lubavad et sõidavad ainult põllul või külavaheteel. ei viitsi rohkem vaielda. mõtetu niikuinii leidub keegi kellele see korda ei lähe.
*G*
02:47 10.03.2005
sdf, sukeldumist märkivad lipud olid väljas? Vaevalt küll.
sdf
18:42 10.03.2005
selleks on poi nööriga taga. ega ma hundijahti pea et ala lippudega piiran
Nunuh
13:15 23.03.2005
Vaata või Salmistu randa. Seal on kenasti kaldaäärne suplusala poidega piiratud ning ülejäänud ala kasutavad jetitajad. Olen ka ise seal sõitmas käinud ning õnneks pole veel kedagi maha niitnud (on ju ka kaldast näha, et poidest edasi mingid hullud kimavad). Jeti juhtimiseks vajamineva loa ümber on vaidlusi olnud varemgi ning paljude jaoks segane teema. Politseil ei jagu inimressursse, keda vee peale n.ö. patrullima saata, kuid selle plaani teostamisest tulevikus on ka juttu olnud. Seega pole politseipatrull veekogul mingi ime varsti.
Q peal
10:12 11.05.2005
Ka veel liigeldes kehtivad teatud reeglid, mida oleks kindlasti vaja tuisupäädest jetijuhtidel teada. Mis sa siis teed, kui sulle tuleb otse vastu teine jetivend, kummalt poolt möödute teineteisest? Võin kihla vedada, et panete mõlemad samale poole minema...
tarkpea
18:40 20.05.2005
Jeti/skuuter 2 erinevat asja.
kpt trumm
18:38 22.11.2007
Selge see, et jetil lube on vaja . Igasugust inimest ei saa ikka merele lasta. Peaksid olema elementaarsed teadmised ohutusest , navigeerimisest ja näiteks üksteisest möödumise korrast. Pluss randades istuvad eputavad skuutrimehed on nigu eriti nõme variant . See on ohtlik eriti rannas ja vees olevatele lastele. Peale jetijuhi lubade on vaja veel muideks jett registreerida.
ls
22:39 18.06.2008
väga tobe et eraldi load, peaks piisama åkskïk millistest juhilubadest.
Kuna veepeal liiklusmärke pole, siis peaks hakkama saama paremakäe reegli abil, millest juhindutakse ju ka kuival maal. Kavatsen varsti soetada , ise ehk viitsuin miskite lubadega jännata, aga tuttavatelt seda kindlasti ei nôua, kui tean et autoga nt sôita suudab.
mart h
09:14 21.06.2008
Sellist asja nagu "jetijuhi tunnistus" enam ei väljastata(al 2005a), kuna keegi ei viitsi nendega tegeleda. Ainuke variant jetiga legaalselt sõita on väikelaeva juhilubadega.

Need on aga mõttetult kallid teha selleks et jetiga ringi vurada.

Niiet see on enda valik kuidas sõidad ja kuidas riskid. Vaevalt keegi kuskil järvel lube küsima tuleb.
Kristo444
20:28 25.06.2008
kui ma ei eksi siis www.greenwich.ee teeb jeti juhi koolitust ja ilma lubadeta sõitmise eest saab trahvi kuni 3000.-eeki.
mart h
08:13 26.06.2008
jep, nüüd näen et eksisin.

Minu Info pärines Veeteede Ametist, sealt öeldi et jetijuhi koolitust enam ei tehta.
Kas kellegil on infot, palju greenwich koolituse eest raha küsib?
Kristo444
16:41 26.06.2008
vist oli 3000-de juures
Kristo444
22:03 27.06.2008
mina ise tegin väikelaeva juhiload,enne kui kursustele lähed siis mõtle sygavalt järele kumba teha kui hinna vahe on ca.2500 kunagi ei tea millal vaja läheb ja ega need vlj. kursused rasked ka pole,kui räägitakse.
mart h
21:07 28.06.2008
jep, see on õige jutt et jetijuhilube pole mõtet teha kui need nii palju maksavad.


mart h
21:08 28.06.2008
liiga palju jeppe:D
jetijuht
15:10 02.07.2008
Jetijuhtidele antakse ametlikult lube välja. Info VTA kodulehel olemas. Kursused poole lühemad kui väikelaevajuhtidel ja odavamad ka kindlasti.
Kristo444
19:33 06.08.2008
huvitav oleks teada kui paljudel neid lubasid vaja on ise olen sõitnud ca.4 aastat ja pole veel kordagi küsitud.aga suve algul sai need igaksjuhuks tehtud
mh
10:02 07.08.2008
ma tean et Tilgu sadamasse satub vahel merepolitsei kes seal lube ja dokumente küsib. Viimane kord olid lubadeta jetijuhid kohe trahvi saanud.
...
16:29 24.03.2009
Jetid on iga sadama nuhtlus ja just sellepärast, et neil ei ole koolitust: nad kihutavad akvatooriumis ja ei teavita sadama töötajaid jeti vette laskmiseks või sihtkohast. See on muide kohustuslik- registreerida sadamast väljasõites alus.

Olen ise sadama ülevaataja ja on olnud juhuseid kui piirivalvurid on kutsutud uljaid jetimehi korrale kutsuma. Trahvi ei ole küll keegi siiani saanud.
Jetimehed võiks natuke tagasi tõmmata lihtsalt, see on küll mõnus edev aparaat ja vägisi tahaks sellega trikitada otse sadamas, kus kõik näevad, aga see häirib teisi ja on ohtlik!

Eks ta üks ATV taoline sõiduk on, juhtimine ja eputamine on nii lihtne, et isegi 5-aastane saab hakkama, seega ma ei näe miks on vaja tuuritada?!

Käituge sadamas korralikult ja mitte keegi ei küsi teie käest lube. Võib muidugi olla erandeid, aga see on minu soovitus!
012
19:31 30.03.2009
Sõidan ise ka jetiga aga ma ei saa aru mis lõbu on sadamas sõita,võibolla need kes sadamas sõidavad on algajad ja ei julge sadamast kaugemale minna.Ja olen sadamast vette ka lasknud aga sealt ei tahetud kyll mingit teavitust saada,aga yldjuhul ja ,et kui minna sadamast merele tuleb teavitada ja millal tagasi tuled sadamasse.See on oma tervise nimel et juhul kui midagi juhtub siis on enam vähem teada.
mark1982ma
00:16 05.04.2011
kummalt poolt mõõdume we ma arvan et me näeksime yksteist juba kaugel tulemas ja kas võtaks hoo maha või varakult juba ei sõidaks ninad kokku suunas ******
Jetimees
22:15 09.04.2011
Tegin talvel väikelaevajuhi kursused läbi.Kõik on lihtne,soovitan kõigile.
Rentides jetti/skuutrit peaks liiklema klubi poidega eraldatud alas.Klubi alas eipea juhiluba olema(kui klubi juhtkond nii otsustab).
timmi75
22:59 09.04.2011
Seaduse järgi on jett. On ta siis püstisõidu või istmega -vahet pole-ikkagi JETT. Skuuter tuleb vene keelsest ... Kommenteerijad palun viiteid seadustele- niisama peab seda -peab teist - pole eriti usaldatav info.
Jetti ohutu kasutamise nõuded siin https://www.riigiteataja.ee/akt/989163?leiaKehtiv

Muudetud 15.04.11 19:39

rainis33
14:36 17.04.2011
Tarkpead. On siis eraldi lube vaja kui väikelaevajuhi load on olemas? :D
jett
11:10 18.04.2011
Väikelaevajuhi loast piisab.
rainis33
08:42 13.05.2011
Küsisin ARK järgi. Kui on Vaikelaeva juhi tunnistus olemas siis võib skuutri ja jetiga sõita. See on Uks tore uudis.
meremees 123
03:43 11.12.2011
Õige ta on, et selleks veesõidukiks on jett mis tuleb selle veesõiduki käituri tüübist ehk siis jugakäitur rahvakeeli jett. Jetiga sõitmiseks piisab täiesti väikelaevajuhi paberitest kuna need lubavad ju sõita ka tunduvalt suuremate veesõidukitega ükskõik millise käituri tüübiga (olemas on ju ka piisavalt jettiga kaatreid nt Sea Doo Challenger).
Doo
20:44 03.03.2012
Oman Jetijuhi tunnistust ja arvan, et väikelaevajuhi tunnistusega ei tohiks sõita jetiga... minu kursusel pöörati erilist tähelepanu jetiga sõitmise ohutusele s.t kuidas kiiresti ohu korral suunda muuta jne.
Korralikel jettidel on 160-190kw ja arendavad kiirust 120 km/h, siis ei tohiks ikka iga mees neid juhtida, peab ikka midagi teadma kaaa.... lihtsalt minu arvamus.
raidu25
18:06 17.03.2012
kle doo kas sa arvad et paate pole mis sellist kiirust arendavad w.see on lihtsalt lisa raha teenimis võimalus riigil.endal olemas nii sisevee kui ka merevete load.ei näe nagu vajadust teha mingeid jeti lube eraldi